top of page

                                    Млинівський державний технолого-економічний коледж

                                                                   Інструкційна карта № 16

                                                    для проведення практичного заняття

                                                 з навчальної дисципліни  „Менеджмент”

 

    Курс: 31 Менеджмент.                                    

1. Тема: аналіз стилю керівництва управлінських працівників у різних виробничих ситуаціях.

2. Робоче місце: аудиторія.

3. Тривалість заняття: 90 хвилин.

4. Мета проведення заняття: навчитися аналізувати,  оцінювати та порівнювати діяльність керівників за їх стилем керівництва у різних виробничих ситуаціях.

5. Матеріально-технічне оснащення робочого місця:

1. Інструкційна картка.

2. Комп’ютер.

6. Правила охорони праці: відповідно до інструкції.

7. Зміст виконання завдання

Завдання №1. Ситуація №1. Проаналізувати, порівняти та дати оцінку стилю керівництва керівників у різних виробничих ситуаціях.

В  одному із районів Чернігівської області звільнилася посада генерального директора ВАТ «Колос». Необхідно підібрати відповідну кандидатуру. Радою директорів сільськогосподарського підприємства було відхилено декілька запропонованих кандидатур. Голова ради директорів сказав: «Дійові спеціалісти? Це добре. Підхід до людей знають? – теж непогана риса, але нам сюди потрібна людина вольова, владна…». Така кандидатура була підібрана радою директорів – головний агроном сусіднього сільськогосподарського підприємства ТОВ «Мрія» С.Н.Дубров. При обговоренні цієї кандидатури на загальних зборах акціонерів засумнівалися у потенційних можливостях нового керівника створити дійовий механізм господарювання і підвищити ефективність виробництва. Збори проходили дуже жваво, деякі працівники гостро виступали проти С.Н.Дуброва, адже його діяльність у сусідньому господарстві багато хто знав і критикував за авторитаризм.

Через деякий час побоювання працівників справдилися. Генеральний директор створив жорстку централізовану систему управління, сувору обстановку в колективі, питання вирішував одноосібно, часто ображав людей.

Одного разу на засіданні дирекції зоотехнік Ю.Г.Петренко виступив з критикою керівництва за те, що на тваринництво не виділяють у достатній мірі кошти для підвищення рівня механізації виробничих процесів. Рік тому почали механізовувати доїння, але цю роботу не закінчили. Корів продовжують доїти вручну, продуктивність праці низька, від чого страждає економіка господарства і важко працювати дояркам. Генеральний директор грубо обірвав виступ пенсіонера.

Звернувся до директора механік ремонтної майстерні, член ревізійної комісії Л.Є.Вовченко з проханням перевести кузню на орендні відносини із двозмінним робочим днем, але отримав відмову.

В результаті зневажливого ставлення директора до потреб населення кількість працівників у господарстві почала скорочуватись. За 5 років керування С.М.Дуброва кількість працездатних працівників зменшилася з 240 до 186, погіршилася трудова дисципліна. Проблему із забезпеченням худоби директор не вирішив. Все частіше чути скарги співробітників: «Попереднє керівництво допомагало запастися кормами, а теперішнє забуває. Чи не тому кількість корів в особистому користуванні постійно зменшується?».

За час роботи Дуброва С.М. генеральним директором урожайність зернових не перевищувала 16 ц/га, льону і картоплі збирають значно менше, ніж у середньому по господарствах району.

 

 

Ситуація №2.

У 2000 р. головою одного з сільськогосподарських кооперативів Рівненської області вибрали С.Г.Кожевникова. Він активно, з великою ініціативою взявся до справи. Враховуючи, що у господарстві низька урожайність с. г. культур, в першу чергу потурбувався про добрива. За 5 років урожайність зернових у господарстві підвищилася з 14 до 25 ц/га. Внутрішньогосподарський економічний механізм почали реформувати на основі створення економічно самостійних госпрозрахункових виробничих і обслуговуючих підрозділів.

У господарство почала повертатися молодь. Почали будувати житлові будинки, підвищилася оплата праці. Побудували дитячий садок, магазин і їдальню. До підприємства приходять на роботу із сусідніх господарств. Якщо запитати цих людей, чому вони переселилися з попередніх місць, то вам дадуть відповідь, що тут голова уважний до проблем населення, багато уваги приділяє умовам життя працівників, розвитку особистого підсобного господарства. Колектив підприємства досяг значних успіхів і тепер у керівника нові плани – будувати нову школу, торговий центр, заасфальтувати вулиці.

8. Методичні вказівки щодо виконання і оформлення

Завдання №1. Дайте відповідь на наступні запитання:

1.Яка характеристика стилю роботи керівників?

2.Які риси характеру керівників вам подобаються?

3.Які помилки були допущені керівниками у відносинах з підлеглими?

4.З чого слід починати роботу для налагодження взаємовідносин  з колективом і виконання плану виробництва?

Обґрунтуйте думку, який вплив стилю керівництва керівника на ефективність діяльності підприємства?

9. Після виконання практичної роботи студенти повинні:

знати:  

- поняття авторитету, стилю керівництва;

- характеристику стилів керівництва;

- якості керівника-лідера.

уміти:  

- характеризувати якості керівника-лідера;

- характеризувати стилі керівництва;

- визначати найбільш ефективний стиль керівництва.

10. Захист роботи

Питання для самоконтролю

1. Розкрийте суть понять: авторитет, стиль керівництва.

2. Назвіть та охарактеризуйте типи стилів керівництва.

3. Опишіть поведінку менеджера при різних  стилях керівництва.

4. Який стиль керівництва є найбільш ефективним?

11. Завдання для самостійної роботи.

Доопрацювати теоретичний матеріал за такими джерелами:

1. Гірняк О.М. та інші. Менеджмент: теоретичні основи і практикум. Навчальний посібник для студентів. – К.: „Магнолія плюс ”, 2000, 2003 р.р.

2. Кондратюк А.О. та інші. Основи менеджменту. Ніжин. ВКП «Аспект».

3. За ред. кандидата економічних наук Михайлова С.І. Менеджмент: Навчальний посібник. – Вінниця: „Нова книга”, 2006 р.

4. Сирота В.Г. та ін. Менеджмент. НМЦ. Немішаєво 2003 р.

Вивчити зміст, методику проведення практичного заняття по інструкційній картці № 17.

bottom of page