Менеджмент
Методичні рекомендації до самостійного опрацювання теми 22. Оцінка інфляції
План
1. Оцінка інфляції.
2. Оцінка інвестиційних ризиків.
3. Оцінка ліквідності інвестицій.
Рекомендована література
1. За редакцією доктора економічних наук Михайлова С.І. Менеджмент. Вінниця, «Нова книга", 2006 р. с. 416.
2. Заред доктора екон. Наук, професора, академіка УААН П.Т.Саблука. Формування та функціонування ринку агропромислової продукції. К.: “Нічлава”, 2000.
Основні поняття і положення теми: інвестиції, інфляція, інвестиційних ризиків, критерій критичного рівня ризику.
Зміст та методичні поради по темі
Під час самостійного вивчення теми студенти повинні робити оцінку інфляції, інвестиційних ризиків, ліквідності інвестицій.
Ефективність інвестицій залежить від можливості знецінення доходів у результаті інфляції. Інфляційний фактор може зробити малопривабливим багато інвестиційних проектів, тому його вплив повинен враховуватись у розрахунках ефективності вкладень.
Інфляція характеризується такими показниками, як рівень (темп) інфляції та індекс інфляції.
Рівень інфляції засвідчує, на скільки відсотків зросли ціни за певний період часу. Чим вищий рівень інфляції, тим швидше знецінюється очікуваний прибуток після проведення інвестування.
Індекс інфляції показує в скільки разів зросли ціни за період, що розглядається.
Інфляційний фактор мас вирішальне значення в разі довгострокового інвестування.
Здійснення підприємництва в будь-якій формі пов'язане з ризиком. Ризик характеризується як небезпека потенційної ймовірної втрати ресурсів або недоодержання доходів порівняно з прогнозованим варіантом. В інвестиційній діяльності питання ризику стоїть дуже гостро. Це спричинюється, по-перше, значною тривалістю інвестиційного циклу від моменту вкладення коштів до часу їх повернення. Зрозуміло, що на далеку перспективу важко спрогнозувати результати, бо на них можуть впливати різні сторонні економічні, політичні, соціальні, екологічні та інші фактори. По-друге, інвестування пов'язане з вкладанням великих коштів, матеріальних ресурсів, неефективне використання яких може негативно позначитись на фінансовому стані інвестора. По-третє, інвестування в багатьох випадках здійснюється через третіх осіб (фінансових посередників), тому інвестор, як правило, не має реальної можливості контролювати використання вкладених коштів, оперативно втручатись у виробничий процес тощо.
З огляду на викладене, у процесі складання інвестиційного бізнес-плану дуже важливо правильно оцінити й проаналізувати можливі ризики, виявити напрями їх уникнення та страхування.
Визначаючи той чи інший вид ризику, необхідно оцінити його розмір і вплив на загальні результати. Безризикові інвестиції в нашій державі знайти важко, тому що на рівень ризику впливають не тільки економічні, а й політичні, соціальні, екологічні та інші фактори.
Інвестиціями з допустимим рівнем ризику прийнято називати такі вкладення, коли існує ймовірність втратити всю суму чистого прибутку за цим інвестиційним проектом.
Критерієм критичного рівня ризику є можливість втрати не тільки прибутку, а й усієї виручки. Це означає, що не можна брати до виконання інвестиційний проект, якщо в одному з 10 випадків може бути втрачений прибуток; в одному зі 100 - валовий дохід, а в одному з 1000 - усе вкладене майно.
Залежно від рівня ризику потрібно передбачити заходи щодо його страхування. При складанні інвестиційного бізнес-плану часто передбачають так звану премію за ризик. Це свого роду додатковий прибуток, якого вимагає інвестор за свій ризик. Його розміри повинні збільшуватись пропорційно зростанню ризиків.
Конкретна структура інвестиційної діяльності втілюється в поняття інвестиційного портфеля, тобто спеціально дібраного набору конкретних інвестиційних проектів, прийнятих до реалізації. Одним із критеріїв, що 372 впливає на його формування, є ліквідність проекту. Ліквідність проекту -можливість зворотного процесу перетворення об'єктів інвестування (у різних формах) знову на кошти. При цьому без втрат не обійтися. їх обсяг і час, потрібний для продажу об'єкта інвестування, визначають рівень ліквідності.
Питання для самоконтролю
1. Дайте економічну оцінку інфляції.
2. Дайте економічну оцінку інвестиційних ризиків.
3. Дайте економічну оцінку ліквідності інвестицій.