top of page

                                        Млинівський державний технолого-економічний коледж

                                                                    Інструкційна карта № 15

                                                    для проведення практичного заняття

                                                     з навчальної дисципліни  „Менеджмент”

 

    Курс: 31 Менеджмент.

1. Тема: оцінка майстерності керівника.

2. Робоче місце: аудиторія.

3. Тривалість заняття: 80 хвилин.

4. Мета проведення заняття: навчитися аналізувати поведінку керівника, визначати стиль керівництва.

5. Матеріально-технічне оснащення робочого місця:

1. Інструкційна картка.

2. Комп’ютер.

6. Правила охорони праці: відповідно до інструкції.

7. Зміст виконання завдання

Завдання №1. В СВК «Мрія» Млинівського району Рівненської області звільнено заступника голови в зв’язку з невідповідністю займаній посаді.

Необхідно провести професійний відбір кандидатів на посаду за такими критеріями:

- організаторські здібності;

- ініціативність і діловитість;

- творчі здібності;

- професійний рівень.

Завдання №2. Порівняти характеристики, інтуїтивно пов’язані  з феноменом лідерства, та характеристики описані в теоріях лідерства.

Визначте 3-ьох людей (можна в групі), яких ви вважаєте виразними лідерами. Опишіть, чому ви вважаєте кожного з них дійсним лідером. Які риси є (якщо є) спільними для всіх трьох?

Завдання №3. Визначити керівний статус групи  методом соціометрії.

8. Методичні вказівки щодо виконання і оформлення

Завдання №1. Групу ділиться на підгрупи, кожна має представити свого кандидата на вакантну посаду, довівши наявність його рис та якостей.

Карта оцінки якостей

Організаторські здібності

Високий рівень переконаності в необхідності здійснення діяльності на принципах раціональної організації праці. Відмінно підготовлений і володіє мистецтвом організовувати діяльність колективу, свою особисту працю та робоче місце. Вміє правильно використовувати вільний час, на науковій основі організовувати функціонування керованого об'єкта, виконання робіт усіма учасниками спільної праці, цільової соціально-економічної програми (згідно з рольовими функціями). Володіє методами і вміє підгримувати високий рівень дисципліни в колективі, організовувати колективне обговорення принципових питань, роботу колективу па принципах внутрішньо­господарського розрахунку і саморегулювання. Високий рівень іннова­ційної діяльності. З урахуванням нововведень та об’єктивних обставин швидко змінює організацію діяльності і роботу управлінського персоналу. У процесі здійснення функцій не відступає перед трудно­щами, розпочату справу доводить до логічного завершення.

Добрий - досить високий рівень переконаності в здійсненні діяльності на принципах раціональної організації праці. У достатній мірі підготовлений і добре володіє мистецтвом організовувати колективну діяльність, свою особисту працю, робоче місце, роботу персоналу служби тощо. Правильно використовує свій вільний час на науковій основі, вміє організовувати функціонування керованого об'єкта, виконання робіт усіма учасниками спільної праці, цільової соціально-економічної програми (згідно з рольовими функціями). Добре володіє методами і вміє підтримувати високий рівень дисципліни в колективі, організовувати колективне обговорення принципових питань, роботу колективу на принципах внутрішньогосподарського  розрахунку і саморегулювання. Достатньо високий рівень інноваційної діяльності. З урахуванням   нововведень та об’єктивних обставин змінює організацію діяльності, а також роботу

управлінського персоналу певної служби. Вміє переконувати колектив

у необхідності впровадження нововведень. Риси характеру, ділові та

особисті якості дозволяють не відступати перед труднощами, розпочату справу  доводить до кінця.

Середній - достатній рівень  переконаності   в   необхідності

здійснення діяльності на принципах раціональної організації праці.

Вміє організовувати  колективну діяльність, особисту працю, робоче місце,   роботу персоналу  конкретної  служби.   Може   раціонально

використовувати вільний час, організовувати функціонування керованого об’єкта, виконання робіт усіма учасниками спільної праці. Сприяє виконанню цільової соціально-економічної програми (згідно з рольовими функціями). Вміє підгримувати в колективі достатній рівень дисципліни. Може організувати колективне обговорення принципових питань, роботу колективу на принципах внутрішньо­господарського розрахунку та саморегулювання. Достатній рівень інноваційної діяльності. Підготовлений для здійснення змін в організації діяльності, якщо цього вимагатимуть об'єктивні обставини. Може переконувати колектив у необхідності впровадження нововведень, не відступати перед труднощами й розпочату справу доводити до логічного завершення.

Слабкий рівень переконаності в необхідності здійснення діяльності на принципах раціональної організації праці. Рівень знань та вмінь не дозволяє на науковій основі організовувати колективну діяльність, свою особисту працю, робоче місце, роботу персоналу конкретної служби, функціонування керованого об'єкта, виконання робіт усіма учасниками спільної праці. Не зовсім раціонально використовує свій вільний час. Недостатньо сприяє виконанню цільової соціально-економічної програми (згідно з рольовими функціями). Не може підтримувати в колективі високий рівень дисципліни. Недостатньо підготовлений для організації колективного обговорення принципових питань, роботи колективу на принципах внутрішньо господарського розрахунку та саморегулювання. Нерозвинені демократичні основи управління. Низький рівень інноваційної діяльності. Слабо підготовлений для проведення змін в організації обліково-аналітичного механізму. Не може переконати колектив у необхідності впровадження нового. Відступає перед труднощами. Не завжди розпочату справу доводить до логічного завершення.

Ініціативність і діловитість

         Високий рівень усвідомлення необхідності прояву ініціативи. Вміє брати на себе відповідальність. Високий рівень новаторських рішень і дій. Інтелектуальний потенціал повною мірою дозволяє реалізувати задумані (заплановані) починання (вдосконалювати відповідні підсистеми і складові елементи механізму управління). Високий рівень прояву ініціативи в процесі здійснення суспільно корисної діяльності. На науковій основі вміє обґрунтовувати рішення, які приймаються, з успіхом реалізує їх у господарській практиці. Високий рівень підприємливості. Добре розвинуті ділові якості.

Добрий - достатній рівень усвідомлення необхідності прояву ініціативи. Не боїться брати на себе відповідальність за рішення, які приймаються. Достатньо високий рівень новаторських рішень і дій. Інтелектуальний потенціал дає змогу реалізовувати нововведення (вдосконалювати відповідні підсистеми і складові елементи механізму управління). У процесі здійснення суспільно корисної діяльності постійно проявляє ініціативу. На науковій основі може обґрунтовувати рішення, які приймаються, і з успіхом реалізовувати їх у господарській практиці. Достатньо високий рівень підприємливості, добре розвинуті ділові якості.

Середній рівень усвідомлення необхідності прояву ініціативи. Не завжди бере на себе відповідальність за рішення, що приймаються. Достатній рівень новаторських рішень і дій. Інтелектуальний потенціал дає змогу реалізовувати нововведення, проте в господарській практиці не завжди проявляє ініціативу при впровадженні нового. Може на науковій основі обґрунтовувати рішення, але не завжди з успіхом їх реалізує в господарській практиці. Достатній рівень підприємливості, однак у процесі діяльності може згаяти час на проведення заходів (впровадження нового). Потенціал ділових якостей достатній для здійснення функцій згідно з посадовим положенням.

Слабкий - низький рівень усвідомлення необхідності прояву ініціативи. Боїться брати на себе відповідальність за прийняті рішення. Низький рівень новаторських рішень і дій, інтелектуального потенціалу Недостатньо проявляє ініціативу при впровадженні нового, реалізації цільової соціально-економічної програми. Рівень знань і умінь не дозволяє правильно підійти до обґрунтування рішень і з успіхом реалізувати їх у господарській практиці. Низький рівень підприємливості. Потенціал ділових якостей не дає змоги успішно здійснювати функції відповідно до посадового положення.

Творчі здібності

Високий рівень творчого ставлення до виконання одноманітних робіт, вирішення рутинних завдань. Уміє викривати недоліки, визначити шляхи удосконалення, виявляти та передбачати закономірності під час аналізу постійно повторюваних процесів і явищ. Має особисту думку про ситуації, процеси, явища. Високий науковий рівень суджень. Добре бачить перспективи розвитку систем і підсистем, володіє методами. системного та комплексного підходу до вдосконалення відповідних механізмів, систем і підсистем.

Добре підготовлений до генерування ідей, впровадження досягнень науково - технічного прогресу і досвіду.

Добрий – достатньо  високий рівень творчого ставлення до виконання одноманітних робіт, вирішення рутинних завдань, вміло викриває недоліки й визначає шляхи удосконалення. Може виявляти і передбачити закономірності під час аналізу постійно повторюваних процесів і явищ. Переважно має особисту думку про ситуації, процеси і явища, і не завжди її висловлює. Достатньо високий науковий рівень суджень. Добре бачить перспективи розвитку систем і підсистем, володіє методами системного та комплексного підходу до вдосконалення відповідних механізмів, систем і підсистем. Може генерувати ідеї, узагальнювати досягнення науково-технічного прогресу і досвіду та використовувати їх результати в господарській практиці.

Середній - достатній рівень творчого ставлення до виконання одноманітних робіт, вирішення рутинних завдань. Може викривати недоліки й визначати шляхи удосконалення, однак почувається при цьому невпевнено. Під час аналізу постійно повторюваних процесів і явищ може виявляти закономірності. Не завжди має особисту думку про ситуації, процеси і явища. Достатній науковий рівень суджень. Не завжди бачить перспективи розвитку систем і підсистем. Володіє методами системного та комплексного підходу до вдосконалення відповідних механізмів, систем і підсистем, але не завжди їх використовує в процесі діяльності. Може генерувати ідеї, узагальнювати досягнення науково-технічного прогресу і досвіду, але не завжди використовує їх результати в господарській практиці.

Слабкий - задовільний рівень творчого ставлення до виконання одноманітних робіт, вирішення рутинних завдань. Може викривати недоліки, проте недостатньо підготовлений для визначення шляхів удосконалення. Не може виявляти тенденції та закономірності розвитку під час аналізу постійно повторюваних процесів і явищ. Не має особистої думки про ситуації, процеси та явища. Не чітко бачить перспективу розвитку систем і підсистем. Недостатньо володіє методами системного та комплексного підходу до вдосконалення відповідних механізмів, систем і підсистем, не може використовувати їх результати в господарській практиці. Слабо підготовлений для генерування ідей, узагальнення досягнень науково-технічного прогресу і досвіду.

Завдання №2. Підготуйтесь до дискусії по наступних питаннях:

1. Які особливості лідерів постійно повторюються в описах студентів?

2. Який характер мають ці особливості: переважають якості чи поведінка?

3. В яких ситуаціях згадані особливості є корисними?

4. Що кожен студент взяв для себе про ознаки лідерства?

Завдання №3. Метод соціометрії дозволяє виявити дійсного лідера колективу.  По даному питанню потрібно заповнити соціометричну матрицю, яка має вигляд таблиці - шахматки (табл.1.). Число рядків та стовпчиків у соціоматриці дорівнює числу членів групи. При цьому позитивні оцінки такого вибору позначаються знаком +, негативні -, відсутність   оцінок позначається - 0. Само вибір не передбачається, тому клітки по діагоналі не заповнюються.

Члени групи виражають ставлення одного члена групи до іншого, заповнюючи спеціально створену шахматку-таблицю. Для спрощення обробки даних соціоматриці прізвища членів колективу шифрують за списком першою буквою прізвища та ім’я.

Після цього викладач підсумовує отримані оцінки в загальній соціоматриці, називає лідера групи. Кожного члена індивідуально знайомить з підсумками завдання.

9. Після виконання практичної роботи студенти повинні:

знати:  

- поняття авторитету, лідерства;

- характеристику якостей лідера;

- суть методу «соціометрія».

уміти:  

- характеризувати якості керівника-лідера;

- визначати лідера методом соціометрії;

- розробляти шляхи вдосконалення керівництва колективом.

10. Захист роботи

Питання для самоконтролю

1. Розкрийте суть понять: авторитет, лідер.

2. Назвіть та охарактеризуйте якості керівника-лідера.

3. Опишіть поведінку менеджера при різних стилях керівництва.

4. Назвіть шляхи вдосконалення колективом.

 

11. Завдання для самостійної роботи.

Доопрацювати теоретичний матеріал за такими джерелами:

1. Гірняк О.М. та інші. Менеджмент: теоретичні основи і практикум. Навчальний посібник для студентів. – К.: „Магнолія плюс ”, 2000, 2003 р.р.

2. Кондратюк А.О. та інші. Основи менеджменту. Ніжин. ВКП «Аспект».

3. Сирота В.Г. та ін. Менеджмент. НМЦ. Немішаєво 2003 р.

Вивчити зміст, методику проведення практичного заняття по інструкційній картці № 16.

bottom of page