Менеджмент
«М»
Макросередовище - це головний елемент зовнішнього середовища, відображає напрями процесів, що відбуваються у суспільстві.
Макро рівень (див. Макросередовище).
Мале підприємство - самостійний господарюючий статутний суб'єкт, що діє на засадах повного господарського розрахунку, самофінансування і самоокупності, мас права юридичної особи і здійснює виробничу, науководослідницьку і комерційну діяльність з метою одержання відповідного прибутку (доходу).
Манера поводження - спосіб тримати себе, зовнішні форми поведінки.
Маркетингова діяльність - це вивчення ринку, планування маркетингових
заходів, розробка й удосконалювання товарів, визначення цінової політики, організація постачання і збуту, розробка реклами тощо. Вирішує усі ці питання маркетинг підприємства.
Маркетингова стратегія - стратегія, спрямована на визначення і врахування вимог зовнішнього середовища до діяльності організації.
Материнські (головні) підприємства контролюють інші фірми. Залежно від розміру капіталу, що належить материнській (головній) фірмі, а також правового статусу і ступеня підпорядкованості, підприємства, які перебувають у сфері впливу головної фірми, можна підрозділити на дочірні, асоційовані та філії.
Матеріальне стимулювання праці - це процес формування і використання системи матеріальних стимулів праці та розподіл заробітної плати відповідно до дії закону розподілу за кількістю і якістю праці.
Матрична структура керування може бути охарактеризована як "ґратчаста" організація, побудована на підставі принципу подвійного підпорядкування виконавців: з одного боку, безпосередньому керівникові функціонального підрозділу, що надає персонал й інші ресурси керівнику проекту (чи цільової програми), з іншого - керівникові тимчасової групи, який наділений необхідними повноваженнями і несе відповідальність за терміни, якість і ресурси.
Мікросередовище компанії - фактори, які тісно пов'язані з компанією та впливають на її здатність обслуговувати цільових клієнтів.
Мікро рівень (див. Мікросередовище).
Міжнародний менеджмент – управління зовнішньоекономічною діяльністю.
Менеджери - це люди, відповідальні за отримання результатів конкретних
зусиль інших людей, працюючих як індивідуально, так і об'єднаних у групи чи організації.
Менеджмент походить з англійської мови (management) і є похідним manag - "управляти", стояти на чолі, завідувати, бути з здатним "упоратись чимось" - це вид діяльності із керівництва працівниками будь-яких організацій; спосіб та манера спілкування з людьми (працівниками); влада та мистецтво керівництва; вміння та адміністративні навички в організації ефективної роботи апарату управління (служб працівників); орган управління, адміністративні одиниці, служби і підрозділи; уміння використовувати об'єктивні закони і закономірності, які використовуються в галузі управлінської діяльності.
Менеджмент як процес - інтеграційний, за допомогою якого професійно підготовлені спеціалісти формують організації і керують ними
.
Менеджмсент як функція управління, за допомогою яких менеджери забезпечують умови для ефективної праці робітників організації.
Менеджмент персоналу – розуміють як процес планування, підбору, підготовки, оцінки і безперервного навчання, спрямований на раціональне використання працівників і підвищення ефективності діяльності організації.
Менеджер – керівник, завданням якого є вміла організація роботи підлеглих йому працівників з метою досягнення цілей організації.
Мета організації - результати, яких прагне досягти організація, і на досягнення яких спрямована її діяльність.
Методи менеджменту - це сукупність прийомів і способів дії на об'єкт управління для досягнення визначених організацією цілей.
Методи входу у міжнародний бізнес: експортування, ліцензування, створення спільного виробництва та управління власним філіалом.
Метод «Дельфи» передбачає заміну безпосереднього обговорення письмовим обміном інформацією і міркуваннями на основі розроблених питань.
Методи експертних оцінок полягає в одержанні відповідей фахівців на поставлені перед ними питання.
Метод «мозкової атаки» - вироблення і генерування ідей на основі вільного обміну ідеями.
Методи керівництва - це способи впливу менеджера па підпорядкованих йому працівників для вирішення необхідних управлінських завдань.
Методи менеджменту (управління) – це способи впливу керуючої системи на об’єкт і систему управління в цілому для досягнення цілей управління.
Методи моделювання (називаються також методами дослідження операцій) базуються на використанні математичних моделей для рішення управлінських задач, що найбільш часто зустрічаються.
Методи підбору і оцінки кадрів: співбесіда, анкетування, тестування, проведення конкурсу.
Методи управління - це способи виливу керуючої системи на об'єкт і систему управління в цілому для досягнення цілей управління.
Мистецтво управління - це система правил практичного здійснення управлінської діяльності, тобто конкретний додаток знань теорії управління до реалізації накопиченого досвіду, наявних спроможностей, фантазій, ерудиції, управлінського таланту працівника.
Мистецтво управління – це талант, навички, вміння впроваджувати теоретичні знання в практику, сукупність прикладів, зразків творчого розв’язання управлінських проблем на різних рівнях.
Мистецтво управління конфліктними ситуаціями полягає в тому, щоб не створювати грунту для розвитку тих чи інших протиріч, а попереджати виникнення конфліктних ситуацій, а при неможливості зробити це - контролювати протікання конфлікту для того, щоб звести до мінімуму негативні наслідки або перевести його в позитивне (конструктивне) русло.
Міжособові відносини - це дотик поглядів, позицій, звичок, думок, переконань двох і більше людей, які контактують один з одним і пов'язані в вирішенні однієї задачі.
Міжособистісні стилі вирішення конфліктів - це ухилення, згладжування, примушення, компроміс і вирішення проблеми.
Міжнародні фактори - це фактор основного середовища, важливість якою постійно зростає.
Мікросередовище підприємства – представлено силами, які безпосередньо співпрацюють з підприємством.
Місія - це головна мета підприємства, тобто чітко визначена причина його існування.
Модель - це форма зображення реальності.
Моделі лінійного програмування застосовують для винайдення оптимального рішення в ситуації розподілу дефіцитних ресурсів при наявності конкуруючих потреб.
Моделі теорії ігор можна розглядати як дії, які виникають в умовах протидії.
Моделі теорії черг, або оптимального обслуговування, використовуються для перебування оптимального числа каналів обслуговування при визначеному рівні потреби в них.
Моделі управління запасами передбачає підтримку деякий рівня запасів своїх ресурсів, щоб уникнути простоїв чи перерв у технологічних процесах і збуті товарів чи послуг.
Можливість або здатність - це максимально можлива віддача продуктивної одиниці у рамках заданого часу.
Моральні норми – чесність, доброта, обов’язок, совість, довіра, обов’язковість, скромність, великодушність, увага, ввічливість, простота, повага до людей, щедрість, справедливість.
Моніторинг передбачає одержання та розповсюдження інформації (не поточної та не повсякденної).
Мотив (штовхаю, рухаю) - стійка особистісна властивість, яка охоплює потреби, є спонукальною причиною дій і вчинків.
Мотивація - створення системи стимулів, завдяки якій дії працівників будуть спрямовані на досягнення поставленої мсти; сукупність причин психологічного характеру (система мотивів), які зумовлюють поведінку і вчинки людини, їх початок, спрямованість і активність.